Przedszkole Publiczne nr 45 w Szczecinie

O naszym przedszkolu...

Opis przedszkola

Nasze Przedszkole to placówka z wieloletnimi tradycjami, wychowała już kilka pokoleń. Powstała w roku 1976, ze względu na rozwijające się w tej części zakłady (Unikon, Fabryka Domów, Keramzyt), a tym samym ze względu na konieczność zorganizowania fachowej opieki dla dzieci pracowników.

W roku 1996 staraniem rodziców oraz pracowników przedszkola nasza placówka uzyskała nazwę „LEŚNE”, co odzwierciedla bliskie sąsiedztwo z puszczą bukową. Od 2002 roku Nasze Przedszkole składa się z dwóch jednostek organizacyjnych – przedszkola głównego oraz filii. Przedszkole główne mieści się w Płoni przy ulicy Bolesława Czwójdzińskiego, a Filia w Wielgowie przy ulicy Wiślanej. Oba przedszkola położone są na obrzeżach miasta.

Przedszkole główne mieści się w wolno stojącym, dużym, parterowym budynku. Budynek posiada 5 sal dydaktycznych z przyległymi łazienkami, szatnie dla dzieci przy każdej sali, kuchnię wraz z pomieszczeniami gospodarczymi i sanitarnymi, szatnie dla personelu, pomieszczenia administracyjne dla intendenta i księgowej, pokój nauczycielski, magazyn dydaktyczny, magazyn sportowy, gabinet dyrektora. Filia to również wolno stojący lecz dwupiętrowy budynek. Na pierwszym piętrze mieści się kuchnia, szatnia dla dzieci oraz jedna z sal dydaktycznych. Na drugim piętrze mieści się pokój nauczycielski oraz druga z sal dydaktycznych razem z toaletą dla dzieci. Na poddaszu mieści się gabinet intendenta, a w piwnicach znajdują się szatnie dla pracowników oraz pomieszczenia sanitarne. Atutem obu placówek jest położenie z dala od ruchliwej ulicy. Oba przedszkola posiadają duży i dobrze wyposażony w sprzęt do zajęć i zabaw ruchowych (wieżyczki, kładki, zjeżdżalnie, huśtawki, drabinki i piaskownice) ogród. Ogród Filii bezpośrednio graniczy z lasem, co daje dzieciom możliwość codziennego obcowania z naturą.
Nasze przedszkole jest kolorowe i bajeczne. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt, meble, pomoce dydaktyczne i bezpieczne zabawki. W salach zorganizowane są kąciki tematyczne i stałe, np. kącik do obserwacji przyrodniczych, kącik czytelniczy itp. Ciągle doskonalimy swoją bazę lokalową, dbamy by sale wyglądały estetycznie i sprzyjały wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Nasz plac zabaw zaspokaja potrzeby ruchowe dzieci na świeżym powietrzu, kolorowe i bezpieczne urządzenia rekreacyjne zachęcają do zabawy. Ogród przedszkolny jest bogaty w różnorodne drzewa, krzewy i rośliny ozdobne, co pozwala na codzienne obcowanie z przyrodą.
Dzieci uczęszczające do przedszkola zamieszkują głównie okolice przedszkola, pochodzą także z takich dzielnic Szczecina jak: Kijewo, Bukowe, Dąbie, Słoneczne, Jezierzyce i Śmierdnica. Pochodzenie społeczne dzieci jest zróżnicowane. Obecnie przedszkole główne jest w stanie pomieścić 125 dzieci – 5 oddziałów po 25 dzieci w każdym oraz w Filii 50 dzieci – 2 oddziały po 25 dzieci. W przedszkolu głównym funkcjonuje 5 grup, mieszanych wiekowo (dzieci 3,4,5 i 6letnie), w filii 2 grupy (dzieci 3 i 4 letnie).
Dzięki skutecznej promocji nasze przedszkole ma dobra opinię w środowisku lokalnym. Dobra baza, wyposażenie, estetyka pomieszczeń i otoczenia dopełnia działania dydaktyczno - wychowawcze i wpływa na wysoką ocenę. Placówka inwestuje w nauczycieli, pracowników, bazę lokalową, a zyskują na tym przede wszystkim dzieci. Przedszkole jest zarządzane w sposób sprawny i nowoczesny, a pracownicy mają satysfakcję ze swojej pracy.